cz / en
 


My a jóga aneb klidná cesta k mateřství

1. místo v soutěži Nejkrásnější česká kniha 2013 v kategorii učebnice a didaktické pomůcky (Ministerstvo kultury a Památník národního písemnictví)
Ocenění v mezinárodní soutěži Arts Books Wanted 2014 Best Graphic Design 2014 (nakladatelství LIDU)

autor: Denisa Šedivá
ilustrace a grafika: Adam Macháček a Sebastien Bohner
fotografie: Roman Franc
ISBN: 978-80-260-3801-6
Denisa Šedivá, Praha 2013

380 Kč
objednat

 

S Denisou Šedivou se známe z lekcí těhotenské jógy a z kurzu védské meditace. Obdivuji píli, vytrvalost a nadšení, které Denisa do knihy o józe pro těhotné vložila, je to cenný počin. Jógu vnímám hodně jako ústní tradici, kterou se člověk nejlépe naučí „na živo“, od druhého člověka, který má s praxí vlastní zkušenost. Nicméně kontakt s lektorem není možný neomezeně a proto věřím, že kniha bude těhotným ženám dobrou připomínkou, když nemohou být v přítomnosti učitele na lekci nebo v kurzu.“
Tereza Cíchová, lektorka těhotenské jógy

proč?

Při prvním těhotenství a hlavně mateřství jsem se ocitla mimo běžný pracovní rytmus. Jako těhotná jogínka jsem hledala knížky, podle kterých cvičit. Nenašla jsem žádné vhodné a tak jsem si řekla, proč nějakou nenapsat. S grafikem a ilustrátorem Adamem Macháčkem jsme dali dohromady koncept, který vyřešil to, co mi na běžných knížkách nevyhovovalo. Totiž že se podle nich nedá skutečně cvičit. Musíte se k nim pořád ohýbat a listovat. Tady nikoli. Stačí si rozložit na zemi plakát se sérií cviků na fotografiích a zhruba desetiminutová lekce zaměřená na určitou část těla je připravená. Je jich osm. Také jsem chtěla, aby knížka byla skutečně krásná. Pro těhotné ženy, které by měly být krásou co nejvíce obklopeny.

Kniha vychází především z mé jógové praxe před a v těhotenství, ze  zkušeností při porodu, z absolvovaných lekcí a kurzů jógy pro těhotné, dostupné literatury a odborných časopisů.

Józe se věnuji od roku 2007, v roce 2010 jsem prošla instruktorským kurzem powerjógy na Power Joga Akademii Václava Krejčíka a absolvovala prací se zaměřením na jógu pro těhotné. V roce 2011 jsem absolvovala tamtéž kurz Jógy pro těhotné.

pro koho?

Knížka je určená všem těhotným (nejen) ženám, které mají s jógou nějakou zkušenost. Mohou podle knížky cvičit doma, vybrat si jednotlivé kapitoly zaměřené na určité části těla, které je trápí.

jak kniha vypadá?

Kniha má formát A4, je v praktickém průhledném plastovém obalu. Obsahuje úvod a 8 kapitol, rozkládacích plakátů, zaměřených jednotlivé části těla. Každá kapitola obsahuje fotografie, popis pozic a jejich účinků. Věnovat se můžete kapitolám všem, nebo pouze vybraným. V knize je použito 50 fotografií, které byly pořízeny v šestém až osmém měsíci těhotenství autorky.

ilustrace a grafika

Adam Macháček a Sebastian Bohner se zaměřují především na kulturní projekty, zejména na knihy a katalogy výstav. Sešit o józe byl pro ně výzvou, chtěli udělat knihu o józe, která by se jim líbila a podle které by se dobře cvičilo. Mezi jejich dlouholeté klienty patří Theatre de Vevey ve Švýcarsku, Moravská galerie v Brně, mezi konkrétní projekty Bienále v Brně, vizuál pro Brněnský architektonický manuál nebo logo pro Plzeň 2015 – Evropské hlavní město kultury. Jsou součástí studia 2013 Designers, ve kterém jsou i Petr Bosák a Robert Jansa.

fotografie

Roman Franc je mladý fotograf z Brna, který fotí téměř výhradně fotoaparátem Flexaret. Každá fotografie je pro něj výzva, fotografie by měla mít energii a silně působit. Fotografuje zejména portréty.

děkuji!

Děkuji všem, kteří mi při práci na knížce a jejím vydání jakkoli pomohli. Lektorce nejen těhotenské jógy Tereze Cíchové  za konzultace, Honzovi Zahradníkovi za zapůjčení prostor studia Yogame, módní návrhářce Denise Nové za zapůjčení oděvu a za vstřícné podmínky Ondřeji Loulovi z tiskárny Helbich a Pavlu Linartovi za výrobu obalu.

objednat/koupit knihu

Cena knihy je 380 Kč. Můžete si ji objednat na mailu joga@denisasediva.cz. Poté ji zasíláme běžnou poštou po platbě částky 430 Kč (tj 380 Kč kniha plus 50 Kč poštovné a balné) na účet číslo, který obdržíte mailem jako odpověď na objednávku.

Knížku si můžete také zakoupit na následujících místech.

Artmap
Knihkupectví JAKUBA DEMLA

proč cvičit těhotenskou jógu?

Tereza Cíchová, lektorka těhotenské jógy.
Moje zkušenost z několika let výuky jógy pro těhotné potvrzuje, že čeština má pro těhotenství skvělý trefný výraz – jiný stav. Na lekcích těhotenské jógy jsem opakovaně s pokorou, úžasem a radostí svědkem toho, jak těhotné ženy mohou jógu žít, nikoliv jen cvičit.

Slovo jóga znamená jednotu. Těhotná žena je ze své přirozenosti zosobněním tohoto stavu. Její tělo a tělo vyvíjejícího se plodu jsou po dobu devíti měsíců jedním celkem. Jeden v druhém dýchají, vyživují se, jsou aktivní i odpočívají, spějí a pohybují se. Jsou dva a přeci jeden….

Naše moderní společnost není zvyklá na vědomou práci s tělem a myslí. Většinu času trávíme „od krku nahoru“, své tělo často vůbec či málo vnímáme a životem nás provází převážně kolovrátek, který se točí v naší mysli. Tělo se tak odpojuje od mysli i ducha a vzniká mezera, přerušení spojení.

Jógové pozice jsou pomůckou či průvodcem, jak své tělo vnímat, být s ním ve vědomém spojení, kontaktu a komunikaci. Kde je vzájemné procítění, je možné pochopení a soulad. Těhotná žena má tak díky józe nástroj, jak svému neustále se měnícímu tělu naslouchat, chápat jeho potřeby a naplňovat je. Jelikož jógové cvičení zapojuje do procesu nejen pohyby těla, ale také mysl, kterou zve, aby tělo cítila a vnímala, spojení se začíná obnovovat. Všechny části naší bytosti se znovu propojují. Víme, co cítíme. Víme, co potřebujeme pro pocit pohody. Trénink citlivosti na jógové podložce nás vede k tomu, že svému tělu věříme a máme v jeho schopnosti důvěru. Máme zkušenost, že naše tělo ví, co je pro něj dobré, že to vždy pozná, a že když nasloucháme, zprávu uslyšíme.

Tato dovednost, kterou je možné se naučit a neustále ji prohlubovat, je v těhotenství a při porodu velkým darem. Těhotná žena získává vlastní vnitřní sílu, důvěru v sama sebe a ve svou schopnost přivést na svět zdravé a šťastné dítě.

Cvičení jógy v těhotenství chápu jako vědomý čas a prostor pro sama sebe a své děťátko v děloze. Jako chvíli zastavení, spočinutí a znovunapojení. Během lekcí záměrně nepouštím hudbu a snažím se vytvářet prostředí, které umožňuje obrátit smysly sama k sobě – dovnitř, nikoliv ven. Tělo necháváme během cvičení dýchat co možná přirozeně, volně a vědomě. Respektujeme své momentální potřeby, které se v těhotenství mohou lišit z hodiny na hodinu. Cvičení můžeme vždy upravit tak, abychom se při něm cítili dobře. Pokyny lektorky jsou pouze návodem, nejvyšší autoritou je naše vlastní tělo. K jógové praxi nepřicházíme s předem danou agendou, čeho chceme dosáhnout. Prostor využíváme k tomu, abychom své tělo vyživily, otevřely, jemně posílily a zregenerovaly. Pracujeme se svým tělem a myslí jako s jedním celkem.

Ze zkušenosti z práce s těhotnými ženami vím, že potíže, které se považují za běžnou součást těhotenství, jako jsou bolesti v zádech, otoky rukou a nohou, pálení žáhy a další, nemusejí vůbec nastat. Zdravá žena může projít těhotenstvím bez obtíží a bolestí nebo je díky jógové praxi, případně dalším celostním metodám může velmi zmírnit či úplně odstranit.

Při cvičení jógy díky moudrému vedení inteligence svého těla hledáme a nalézáme stabilitu a pohodlí zároveň. Tělo i mysl mohou v jógové praxi znovu a znovu zažívat vnitřní pevnost a zároveň otevřenost a tvárnost. Cvičení slouží skutečně jako nácvik. To, co se odehrává na cvičební podložce, se pak přenáší do každodenního života. Cítíme-li se díky cvičení jógy více samy sebou a více v kontaktu s dítětem v děloze, je velmi pravděpodobné, že tato zkušenost přetrvá za hranice lekce jógy i za hranice období těhotenství.

Velmi si vážím toho, že mohu ženy na cestě těhotenstvím skrze cvičení jógy provázet. Proces utváření nové lidské bytosti mě nikdy nepřestane fascinovat. Je to důkaz nesmírné inteligence Matky Přírody. Přeji si, aby ženy prožívaly období těhotenství ve zdraví, s radostí a pocitem zázraku, který se odehrává přímo v jejich těle. Jóga může být jednou z cest, které tímto směrem vedou.